Gates 78484105 1310 1.5/16 Taper-Lock Bushings - English SizesBore Diameter: 1 5/16"Bushing Series: 1310Material ID: 78484105Tap
- Write a review
$29.99
Barrel Diameter2 inBolt Circle Diameter1-7/8 inBore Diameter1-5/16 inHub Diameter3.38 inKey way size (mm)7.9 x 4MaterialCast IronNumber of Bolt Holes2Overall Length1 inScrew Size3/8-16 x 5/8 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating3850 in-lbTypeFinished Bore
Specifications
| Barrel Diameter | 2 in |
| Bolt Circle Diameter | 1-7/8 in |
| Bore Diameter | 1-5/16 in |
| Hub Diameter | 3.38 in |
| Key way size (mm) | 7.9 x 4 |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1 in |
| Screw Size | 3/8-16 x 5/8 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 3850 in-lb |
| Type | Finished Bore |
1310 1.5/16
