Barrel Diameter4.43 inBolt Circle Diameter5-5/8 inBore Diameter2-3/16 inFlange Diameter6-5/8 inFlange Thickness1 inHub Diameter7-3/4 inKey IncludedNOKey way size (mm)13 x 6KeywayStandardKeyway Size0.51 x 0.24 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes3Overall Length3-3/4 inScrew Size9/16-12 x 3-5/8 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating30000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 4.43 in |
| Bolt Circle Diameter | 5-5/8 in |
| Bore Diameter | 2-3/16 in |
| Flange Diameter | 6-5/8 in |
| Flange Thickness | 1 in |
| Hub Diameter | 7-3/4 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 13 x 6 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.51 x 0.24 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Screw Size | 9/16-12 x 3-5/8 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 30000 in-lb |
| Type | Finished Bore |