Gates 78583314 2517 14MM Taper-Lock Bushings - Metric SizesBore Diameter: 14mmBushing Series: 2517Material ID: 78583314Taper-Loc
- Write a review
$51.97
Barrel Diameter3-3/8 inBolt Circle Diameter3-1/4 inBore Diameter14 mmHub Diameter4.88 inKey IncludedNOKey way size (mm)5 x 2.3KeywayStandardKeyway Size0.2 x 0.09 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes2Overall Length1-3/4 inScrew Size1/2-13 x 1 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating11600 in-lbTypeFinished Bore
Specifications
| Barrel Diameter | 3-3/8 in |
| Bolt Circle Diameter | 3-1/4 in |
| Bore Diameter | 14 mm |
| Hub Diameter | 4.88 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 5 x 2.3 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.2 x 0.09 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Screw Size | 1/2-13 x 1 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 11600 in-lb |
| Type | Finished Bore |
2517 14MM
