Barrel Diameter3-1/8 inBolt Circle Diameter3-7/8 inBore Diameter2-15/16 inFlange Diameter4-5/8 inFlange Thickness1/2 inHub Diameter6.38 inKey IncludedNOKeywayNoneKeyway Size3/4 x 1/32 inMaterialDuctile IronNumber of Bolt Holes3Overall Length2 inScrew Size3/8-16 x 2 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating11000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 3-1/8 in |
| Bolt Circle Diameter | 3-7/8 in |
| Bore Diameter | 2-15/16 in |
| Flange Diameter | 4-5/8 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Hub Diameter | 6.38 in |
| Key Included | NO |
| Keyway | None |
| Keyway Size | 3/4 x 1/32 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Overall Length | 2 in |
| Screw Size | 3/8-16 x 2 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 11000 in-lb |
| Type | Finished Bore |