Barrel Diameter7 inBolt Circle Diameter8-1/2 inBore Diameter4-3/16 inFlange Diameter10 inFlange Thickness1-1/2 inHub Diameter12 inKey IncludedNOKey way size (mm)25 x 13KeywayStandardKeyway Size0.98 x 0.51 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes4Overall Length8-1/8 inScrew Size7/8-9 x 8 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating150000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 7 in |
| Bolt Circle Diameter | 8-1/2 in |
| Bore Diameter | 4-3/16 in |
| Flange Diameter | 10 in |
| Flange Thickness | 1-1/2 in |
| Hub Diameter | 12 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 25 x 13 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.98 x 0.51 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 8-1/8 in |
| Screw Size | 7/8-9 x 8 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 150000 in-lb |
| Type | Finished Bore |