Barrel Diameter17-1/4 inBolt Circle Diameter17 inBore Diameter12 inHub Diameter26 in (Cast Iron)/23 in (Steel)Key IncludedNOKey way size (mm)50.8 x 19.1KeywayStandardKeyway Size2 x 0.75 inNumber of Bolt Holes6Overall Length10 inScrew Size1-1/2 x 4-1/4 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating1520000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 17-1/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 17 in |
| Bore Diameter | 12 in |
| Hub Diameter | 26 in (Cast Iron)/23 in (Steel) |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 50.8 x 19.1 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 2 x 0.75 in |
| Number of Bolt Holes | 6 |
| Overall Length | 10 in |
| Screw Size | 1-1/2 x 4-1/4 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 1520000 in-lb |
| Type | Finished Bore |