Barrel Diameter1.38 inBolt Circle Diameter1-21/32 inBore Diameter11/16 inFlange Diameter2 inFlange Thickness0.31 inHub Diameter2-1/4 inKey way size (mm)5 x 2MaterialSteelNumber of Bolt Holes3Overall Length1 inScrew Size#10-24 x 1 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating1000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 1.38 in |
| Bolt Circle Diameter | 1-21/32 in |
| Bore Diameter | 11/16 in |
| Flange Diameter | 2 in |
| Flange Thickness | 0.31 in |
| Hub Diameter | 2-1/4 in |
| Key way size (mm) | 5 x 2 |
| Material | Steel |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Overall Length | 1 in |
| Screw Size | #10-24 x 1 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 1000 in-lb |
| Type | Finished Bore |