Barrel Diameter3-3/8 inBolt Circle Diameter3-1/4 inBore Diameter1/2 inHub Diameter4.38 inKey IncludedNOKey way size (mm)3 x 2KeywayStandardKeyway Size0.12 x 0.08 inMaterialSintered SteelNumber of Bolt Holes2Overall Length1-3/4 inScrew Size1/2-13 x 1 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating11600 in-lbTypeReborable
| Barrel Diameter | 3-3/8 in |
| Bolt Circle Diameter | 3-1/4 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Hub Diameter | 4.38 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 3 x 2 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.12 x 0.08 in |
| Material | Sintered Steel |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Screw Size | 1/2-13 x 1 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 11600 in-lb |
| Type | Reborable |