Axial force (kN)55 kNAxial Force (kN)55 kNExternal diameter (mm)50 mmExternal Diameter (mm)50 mmHeight2.30Internal diameter (mm)25 mmInternal Diameter (mm)25 mmLength1.90Net Weight1.00Screws tightening torque (Nm)17 NmScrews Tightening Torque (Nm)17 NmSeriesHigh TorqueTorque (Nm)680 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume164.706Volume unitCubic centimeterVolume UnitCubic centimeterWeight unitLBWidth2.30
| Axial force (kN) | 55 kN |
| Axial Force (kN) | 55 kN |
| External diameter (mm) | 50 mm |
| External Diameter (mm) | 50 mm |
| Height | 2.30 |
| Internal diameter (mm) | 25 mm |
| Internal Diameter (mm) | 25 mm |
| Length | 1.90 |
| Net Weight | 1.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 17 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 17 Nm |
| Series | High Torque |
| Torque (Nm) | 680 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 164.706 |
| Volume unit | Cubic centimeter |
| Volume Unit | Cubic centimeter |
| Weight unit | LB |
| Width | 2.30 |