Barrel Diameter2-1/4 inBolt Circle Diameter2-1/8 inBore Diameter1/2 inHub Diameter3.63 inKey IncludedNOKey way size (mm)3 x 2KeywayStandardKeyway Size0.12 x 0.08 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes2Overall Length1 inScrew Size3/8-16 x 5/8 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating4300 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 2-1/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 2-1/8 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Hub Diameter | 3.63 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 3 x 2 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.12 x 0.08 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1 in |
| Screw Size | 3/8-16 x 5/8 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 4300 in-lb |
| Type | Finished Bore |