Axial force (kN)167 kNAxial Force (kN)167 kNExternal diameter (mm)130 mmExternal Diameter (mm)130 mmHeight5.40Internal diameter (mm)90 mmInternal Diameter (mm)90 mmLength2.80Net Weight8.00Screws tightening torque (Nm)83 NmScrews Tightening Torque (Nm)83 NmSeriesHigh TorqueTorque (Nm)7500 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume1.338Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.40
| Axial force (kN) | 167 kN |
| Axial Force (kN) | 167 kN |
| External diameter (mm) | 130 mm |
| External Diameter (mm) | 130 mm |
| Height | 5.40 |
| Internal diameter (mm) | 90 mm |
| Internal Diameter (mm) | 90 mm |
| Length | 2.80 |
| Net Weight | 8.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 83 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 83 Nm |
| Series | High Torque |
| Torque (Nm) | 7500 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.338 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.40 |