Barrel Diameter11-1/4 inBolt Circle Diameter11 inBore Diameter5-7/16 inHub Diameter17-1/2 inKey IncludedNOKey way size (mm)32 x 16KeywayStandardKeyway Size1.26 x 0.63 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes4Overall Length6-1/2 inScrew Size1-1/4 x 3-1/2 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating456000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 11-1/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 11 in |
| Bore Diameter | 5-7/16 in |
| Hub Diameter | 17-1/2 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 32 x 16 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 1.26 x 0.63 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 6-1/2 in |
| Screw Size | 1-1/4 x 3-1/2 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 456000 in-lb |
| Type | Finished Bore |