Barrel Diameter1.88 inBolt Circle Diameter2-1/4 inBore Diameter1-1/16 inFlange Diameter2-11/16 inFlange Thickness0.43 inHub Diameter3 inKey way size (mm)6 x 3MaterialSteelNumber of Bolt Holes3Overall Length1-5/16 inScrew Size1/4-20 x 1-3/8 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating3500 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 1.88 in |
| Bolt Circle Diameter | 2-1/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/16 in |
| Flange Diameter | 2-11/16 in |
| Flange Thickness | 0.43 in |
| Hub Diameter | 3 in |
| Key way size (mm) | 6 x 3 |
| Material | Steel |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Overall Length | 1-5/16 in |
| Screw Size | 1/4-20 x 1-3/8 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 3500 in-lb |
| Type | Finished Bore |