Axial force (kN)460 kNAxial Force (kN)460 kNExternal diameter (mm)265 mmExternal Diameter (mm)265 mmHeight10.50Internal diameter (mm)160 mmInternal Diameter (mm)160 mmLength2.60Net Weight33.00Screws tightening torque (Nm)100 NmScrews Tightening Torque (Nm)100 NmSeriesMedium-High TorqueShaft diameter (mm)110 mmShaft Diameter (mm)110 mmTorque (Nm)22600 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.047Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth10.50
| Axial force (kN) | 460 kN |
| Axial Force (kN) | 460 kN |
| External diameter (mm) | 265 mm |
| External Diameter (mm) | 265 mm |
| Height | 10.50 |
| Internal diameter (mm) | 160 mm |
| Internal Diameter (mm) | 160 mm |
| Length | 2.60 |
| Net Weight | 33.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 100 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 100 Nm |
| Series | Medium-High Torque |
| Shaft diameter (mm) | 110 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 110 mm |
| Torque (Nm) | 22600 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.047 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 10.50 |