Axial force (Lbf)30000 lbsAxial Force (Lbf)30000 lbsExternal diameter (in)4.528 inExternal Diameter (in)4.528 inHeight4.90Internal diameter (in)2.9375 inInternal Diameter (in)2.9375 inLength2.00Net Weight6.00Screws tightening torque (Lb/ft)61 lb/ftScrews Tightening Torque (Lb/ft)61 lb/ftSeriesMedium-High TorqueTorque (Lb/ft)3666 lb/ftUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.208Volume unitGLLVolume UnitGLLWeight unitLBWidth4.90
| Axial force (Lbf) | 30000 lbs |
| Axial Force (Lbf) | 30000 lbs |
| External diameter (in) | 4.528 in |
| External Diameter (in) | 4.528 in |
| Height | 4.90 |
| Internal diameter (in) | 2.9375 in |
| Internal Diameter (in) | 2.9375 in |
| Length | 2.00 |
| Net Weight | 6.00 |
| Screws tightening torque (Lb/ft) | 61 lb/ft |
| Screws Tightening Torque (Lb/ft) | 61 lb/ft |
| Series | Medium-High Torque |
| Torque (Lb/ft) | 3666 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.208 |
| Volume unit | GLL |
| Volume Unit | GLL |
| Weight unit | LB |
| Width | 4.90 |