Barrel Diameter1-7/8 inBolt Circle Diameter1-3/4 inBore Diameter1/2 inHub Diameter2.88 inKey IncludedNOKey way size (mm)3 x 2KeywayStandardKeyway Size0.12 x 0.08 inMaterialSintered SteelNumber of Bolt Holes2Overall Length1 inScrew Size3/8-16 x 5/8 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating3600 in-lbTypeReborable
| Barrel Diameter | 1-7/8 in |
| Bolt Circle Diameter | 1-3/4 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Hub Diameter | 3-1/4 in |
| Key way size (mm) | 3 x 2 |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1 in |
| Screw Size | 3/8-16 x 5/8 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 3600 in-lb |
| Type | Finished Bore |