Barrel Diameter7 inBolt Circle Diameter6.72 inBore Diameter5 inHub Diameter10-1/2 inKey IncludedYESKey way size (mm)32 x 6KeywayShallowKeyway Size1.26 x 0.24 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes3Overall Length5 inScrew Size7/8-9 x 2-1/4 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating126000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 7 in |
| Bolt Circle Diameter | 6.72 in |
| Bore Diameter | 5 in |
| Hub Diameter | 10-1/2 in |
| Key Included | YES |
| Key way size (mm) | 32 x 6 |
| Keyway | Shallow |
| Keyway Size | 1.26 x 0.24 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Overall Length | 5 in |
| Screw Size | 7/8-9 x 2-1/4 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 126000 in-lb |
| Type | Finished Bore |