Axial force (kN)285 kNAxial Force (kN)285 kNExternal diameter (mm)215 mmExternal Diameter (mm)215 mmHeight8.50Internal diameter (mm)120 mmInternal Diameter (mm)120 mmLength2.20Net Weight20.00Screws tightening torque (Nm)59 NmScrews Tightening Torque (Nm)59 NmSeriesMedium-High TorqueShaft diameter (mm)80 mmShaft Diameter (mm)80 mmTorque (Nm)10600 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.688Volume unitGLLVolume UnitGLLWeight unitLBWidth8.50
| Axial force (kN) | 285 kN |
| Axial Force (kN) | 285 kN |
| External diameter (mm) | 215 mm |
| External Diameter (mm) | 215 mm |
| Height | 8.50 |
| Internal diameter (mm) | 120 mm |
| Internal Diameter (mm) | 120 mm |
| Length | 2.20 |
| Net Weight | 20.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 59 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 59 Nm |
| Series | Medium-High Torque |
| Shaft diameter (mm) | 80 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 80 mm |
| Torque (Nm) | 10600 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.688 |
| Volume unit | GLL |
| Volume Unit | GLL |
| Weight unit | LB |
| Width | 8.50 |