ApplicationWashdownBall bearing series206 seriesBearing typeBall, ballBolt Diameter0.3750 inBolt to bolt max3.2500 in, 82.55 mmBolt to bolt min3.2500 in, 82.55 mmBore1 1/8 inBore length1.5600 in, 39.624 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialPolymerHousing optionPolymerHousing typeFour-bolt flangeI.D.3 inInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingConcentric collarLubrication typeGreaseMax Speed5500 rpmRelubricationYesSeal optionQuadGuard seals with flingersSeal typeSingle-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentClamp collarShaft diameter1.1250 inStandoff housingNoStatic load capacity2538 lbf, 11289.586 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoType4-bolt flange
| Application | Washdown |
| Ball bearing series | 206 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.3750 in |
| Bolt to bolt max | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bolt to bolt min | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore | 1 1/8 in |
| Bore length | 1.5600 in, 39.624 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Polymer |
| Housing option | Polymer |
| Housing type | Four-bolt flange |
| I.D. | 3 in |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Concentric collar |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 5500 rpm |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Seal type | Single-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Clamp collar |
| Shaft diameter | 1.1250 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 2538 lbf, 11289.586 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 4-bolt flange |