Ability to RelubricateYesBearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeMedium DutyBolt Circle (in)6Bolt Size (in)1/2Bolt Size (mm)M16Bore Diameter (mm)55Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerDynamic Load Rating (lb)11789End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.5Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight2.63HousingFlange, PilotedHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing OD (in)7.125Housing StyleFlange BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.984Insert5311Length7.38Length Through Bore (in)2.563LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)3000Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)2.56Overall Length (in)7.13Overall Width (in)7.13Pilot ConfigurationPIlotedPilot Depth (in)0.844Pilot Diameter (in)5Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-27Static Load Rating (lb)8150Width7.5
| 64 mm Outer Diameter | 2.523 in |
| 64.08 mm Overall width | 0.276 in |
| 7 mm Series | 710100 Shaft Size:1.85 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Housing bore | 2.52 in |
| Housing Bore | 2.52 in 64 mm |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 2.523 in 64.08 mm |
| Overall Width | 0.276 in 7 mm |
| Seal Type | 25 |
| Series | 710100 |
| Shaft Size | 1.85 in 47 mm |