ApplicationGeneral PurposeBall bearing series206 seriesBase to center height1.6300 in, 41.402 mmBearing typeBall, ballBolt Diameter0.5000 inBolt to bolt max5.0000 in, 127.0 mmBolt to bolt min4.2500 in, 107.95 mmBore1 1/4 inBore length1.5200 in, 38.608 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)FinishPowder coatedGreasableNoHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 1/4 inInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMaterialSteelMax RPM6500 rpmMax Speed4500 rpmRelubricationNoRolling elementStandard duty ballSealSingle lipSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter1.2500 inStandoff housingNoStatic load capacity2538 lbf, 11289.586 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeLD-20,TS-250TypePillow block 2-Bolt
| Application | General Purpose |
| Ball bearing series | 206 series |
| Base to center height | 1.6300 in, 41.402 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.5000 in |
| Bolt to bolt max | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Bolt to bolt min | 4.2500 in, 107.95 mm |
| Bore | 1 1/4 in |
| Bore length | 1.5200 in, 38.608 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Finish | Powder coated |
| Greasable | No |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Material | Steel |
| Max RPM | 6500 rpm |
| Max Speed | 4500 rpm |
| Relubrication | No |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal | Single lip |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 1.2500 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 2538 lbf, 11289.586 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | LD-20,TS-250 |
| Type | Pillow block 2-Bolt |