Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Active inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capU3396CBearing Insert Material52100 Bearing SteelBore ShapeStraightBore size (in)2.4375 inCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerDistance from Bearing Centerline to Cap Face (in)2 7/16Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)1 15/16 inDuty/SeriesHeavy dutyExpansion lock plug3398BFixed vs. ExpansionExpansionGrease Fitting Thread Size1/4-28Height6.63Housing constructionOne PieceHousing materialSteelHousing styleCartridge BlockHousing Thickness (in)23/32 inHousing typeCartridge, CylindricalHousing width (in)2 3/8 inInner Ring Outside Diameter (in)3.216InsertUG339LLength6.63Length Through Bore (in)3.32Locking collar outside diameter (in)4 3/16 inLocking device kitU3395SLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax distance between bolt holes (in)N double lip seal;H labyrinth sealMaximum Speed (RPM)4450 rpmMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardOuter Ring Land ProfileStandardOutside diameter (in)5.78Radial Dynamic Load Capacity (lb)18390 lbRadial Static Load Capacity (lb)11700 lbRetainer typeNylonRolling elementBall BearingSeal typeClearance Seal with FlingerSetscrew torque (in-lbs)430-460 in/lbsShaft lockingSet ScrewSize code339Total Expansion Capability (in)9/32 inUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0063 cpsVibration frequency inner ring defect0.0823 cpsVibration frequency outer ring defect0.0510 cpsVibration frequency roller spin0.0337 cpsVolume0.713Volume unitGLLWidth3.75
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Active in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | U3396C |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 2.4375 in |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in) | 2 7/16 |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 1 15/16 in |
| Duty/Series | Heavy duty |
| Expansion lock plug | 3398B |
| Fixed vs. Expansion | Expansion |
| Grease Fitting Thread Size | 1/4-28 |
| Height | 6.63 |
| Housing construction | One Piece |
| Housing material | Steel |
| Housing style | Cartridge Block |
| Housing Thickness (in) | 23/32 in |
| Housing type | Cartridge, Cylindrical |
| Housing width (in) | 2 3/8 in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 3.216 |
| Insert | UG339L |
| Length | 6.63 |
| Length Through Bore (in) | 3.32 |
| Locking collar outside diameter (in) | 4 3/16 in |
| Locking device kit | U3395S |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max distance between bolt holes (in) | N double lip seal;H labyrinth seal |
| Maximum Speed (RPM) | 4450 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Outside diameter (in) | 5.78 |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 18390 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 11700 lb |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Clearance Seal with Flinger |
| Setscrew torque (in-lbs) | 430-460 in/lbs |
| Shaft locking | Set Screw |
| Size code | 339 |
| Total Expansion Capability (in) | 9/32 in |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0063 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0823 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0510 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0337 cps |
| Volume | 0.713 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 3.75 |