ApplicationAir handlingBall bearing series206 seriesBase to center height1.6300 in, 41.402 mmBearing typeBall, ballBolt Diameter0.5000 inBolt to bolt max5.0000 in, 127.0 mmBolt to bolt min4.2500 in, 107.95 mmBore1 3/16 inBore length1.5200 in, 38.608 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousingCast ironHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 3/16Insert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingConcentric collarRelubricationYesSeal optionSingle-lip seal with flingersSeal typeSingle-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentClamp collarShaft diameter1.1875 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeLD-20,TS-250TypePillow block 2-Bolt
| Application | Air handling |
| Ball bearing series | 206 series |
| Base to center height | 1.6300 in, 41.402 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.5000 in |
| Bolt to bolt max | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Bolt to bolt min | 4.2500 in, 107.95 mm |
| Bore | 1 3/16 in |
| Bore length | 1.5200 in, 38.608 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing | Cast iron |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 3/16 |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Concentric collar |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | Single-lip seal with flingers |
| Seal type | Single-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Clamp collar |
| Shaft diameter | 1.1875 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | LD-20,TS-250 |
| Type | Pillow block 2-Bolt |