ApplicationDirty & dusty environmentBall bearing series211 seriesBearing typeBall, ballBolt circle5.3800 in, 136.652 mmBolt Diameter0.5000 inBore55mmBore length2.2200 in, 56.388 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typePiloted flangeInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMax Speed2500 RPMPilot depth0.6300 in, 16.002 mmPilot diameter4.5000 in, 114.3 mmRelubricationYesRolling elementStandard duty ballSeal optionQuadGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter55.0000 mmStandoff housingNoStatic load capacity6588 lbf, 29304.884 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoType4-bolt piloted flange
| Application | Dirty & dusty environment |
| Ball bearing series | 211 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt circle | 5.3800 in, 136.652 mm |
| Bolt Diameter | 0.5000 in |
| Bore | 55mm |
| Bore length | 2.2200 in, 56.388 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Piloted flange |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 2500 RPM |
| Pilot depth | 0.6300 in, 16.002 mm |
| Pilot diameter | 4.5000 in, 114.3 mm |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 55.0000 mm |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 6588 lbf, 29304.884 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 4-bolt piloted flange |