ApplicationDirty & dusty environmentBall bearing series209 seriesBearing typeBall, ballBolt Diameter0.5000 inBore1 11/16 inBore length2.0100 in, 51.054 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableNoHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt flangeInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingConcentric collarLubrication typeGreaseMax Speed3000 rpmRelubricationNoSeal optionQuadGuard seals with flingersSeal typeTriple-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentClamp collarShaft diameter1.6875 inStandoff housingNoStatic load capacity4906 lbf, 21822.975 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoType2-bolt flange
| Application | Dirty & dusty environment |
| Ball bearing series | 209 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.5000 in |
| Bore | 1 11/16 in |
| Bore length | 2.0100 in, 51.054 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | No |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt flange |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Concentric collar |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 3000 rpm |
| Relubrication | No |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Seal type | Triple-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Clamp collar |
| Shaft diameter | 1.6875 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 4906 lbf, 21822.975 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 2-bolt flange |