Available seal typeE3 Triple Lip Seal; N Lip Seal; H Labyrinth SealBearing TypeStandard DutyBore length (in)2 7/32 inBore size (in)1.75C dynamic load rating7370 lbCo static load rating4590 lbDistance from Bearing Centerline to Centerline of Lube Hole (in)0.254 inHeight3.00Inner ring hub diameter (in)2.281 inInner Ring Width (in)1.688 inLength4.00Locking collar outside diameter (in)2 1/2 inLocking collar width (in)23/32 inLocking device kitW2285SLocking TypeEccentricLubrication typeEXXON RONEX MP STDMaximum Speed (RPM)600 RPMMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMounted clearanceC3 standardOuter Ring Fillet Radius (in)0.039 inOuter Ring Width (in)0.8661 inOutside diameter (in)3.3465 inPrimary sealBuna triple lip sealRetainer typeNylonService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)290-325 in/lbsShort Hub Length (in)0.8438 inSize code209Type of sealE3 Triple Lip SealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0908 cpsVibration frequency outer ring defect0.0592 cpsVibration frequency roller spin0.0377 cpsVolume0.208Volume unitGLLWidth4.00
| Available seal type | E3 Triple Lip Seal; N Lip Seal; H Labyrinth Seal |
| Bearing Type | Standard Duty |
| Bore length (in) | 2 7/32 in |
| Bore size (in) | 1.75 |
| C dynamic load rating | 7370 lb |
| Co static load rating | 4590 lb |
| Distance from Bearing Centerline to Centerline of Lube Hole (in) | 0.254 in |
| Height | 3.00 |
| Inner ring hub diameter (in) | 2.281 in |
| Inner Ring Width (in) | 1.688 in |
| Length | 4.00 |
| Locking collar outside diameter (in) | 2 1/2 in |
| Locking collar width (in) | 23/32 in |
| Locking device kit | W2285S |
| Locking Type | Eccentric |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Maximum Speed (RPM) | 600 RPM |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Outer Ring Fillet Radius (in) | 0.039 in |
| Outer Ring Width (in) | 0.8661 in |
| Outside diameter (in) | 3.3465 in |
| Primary seal | Buna triple lip seal |
| Retainer type | Nylon |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 290-325 in/lbs |
| Short Hub Length (in) | 0.8438 in |
| Size code | 209 |
| Type of seal | E3 Triple Lip Seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0908 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0592 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0377 cps |
| Volume | 0.208 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 4.00 |