Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Inactive inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capY2286NBearing Insert Material52100 Bearing SteelBore ShapeStraightBore size (in)1.6875 inCage MaterialSteelCage TypeBall Riding RetainerDistance between bolt holes (in)4 1/8Distance from housing cast face to inner ring long hub face (in)35/64 inDistance from Mounting Surface to Cap Face (in)2 9/16 inDistance from mounting surface to outer most bearing face (in)2 9/64 inDuty/SeriesStandard DutyFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.63Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight2.25Housing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing materialCast ironHousing Overall Circle Diameter (in)7 3/32 inHousing styleFlange blockHousing typeFlange, Four BoltInner Ring Outside Diameter (in)2.281InsertUG227JHL18WC5Length5.75Length Through Bore (in)2.03Locking TypeSet screwLubrication typeMobil mobilith SHC460Max distance between bolt holes (in)E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth sealMaximum Speed (RPM)5330 rpmMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC5 increasedMounting bolt size (in)1/2 inMounting Housing Width (in)5/8 inMounting pad width (in)5 3/8 inOuter Ring Land ProfileStandardPilot ConfigurationNo PilotPrimary sealSteel clearance sealRadial Dynamic Load Capacity (lb)7370 lbRadial Static Load Capacity (lb)4590 lbRetainer typeSteelRolling elementBall BearingSeal typeLabryinth SealSetscrew torque (in-lbs)165-185 in/lbsSize code209Unit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0908 cpsVibration frequency outer ring defect0.0592 cpsVibration frequency roller spin0.0377 cpsVolume0.322Volume unitGLLWidth5.75
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Inactive in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | Y2286N |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 1.6875 in |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance between bolt holes (in) | 4 1/8 |
| Distance from housing cast face to inner ring long hub face (in) | 35/64 in |
| Distance from Mounting Surface to Cap Face (in) | 2 9/16 in |
| Distance from mounting surface to outer most bearing face (in) | 2 9/64 in |
| Duty/Series | Standard Duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 0.63 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Height | 2.25 |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing material | Cast iron |
| Housing Overall Circle Diameter (in) | 7 3/32 in |
| Housing style | Flange block |
| Housing type | Flange, Four Bolt |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.281 |
| Insert | UG227JHL18WC5 |
| Length | 5.75 |
| Length Through Bore (in) | 2.03 |
| Locking Type | Set screw |
| Lubrication type | Mobil mobilith SHC460 |
| Max distance between bolt holes (in) | E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth seal |
| Maximum Speed (RPM) | 5330 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C5 increased |
| Mounting bolt size (in) | 1/2 in |
| Mounting Housing Width (in) | 5/8 in |
| Mounting pad width (in) | 5 3/8 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Primary seal | Steel clearance seal |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 7370 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 4590 lb |
| Retainer type | Steel |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Labryinth Seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 165-185 in/lbs |
| Size code | 209 |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0908 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0592 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0377 cps |
| Volume | 0.322 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 5.75 |