Ability to RelubricateYesBase Length (in)4.25Base to Center Height (in)1.874Base Width (in)1.75Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard DutyBolt Spacing (in)3.25Bore Diameter (mm)35Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerCenterline to Outermost Bearing Face (in)1Dynamic Load Rating (lb)5782End CapNoFixed vs. ExpansionFixedGrease Fitting Thread Size1/4-28Height5HousingPillow Block, Tapped BaseHousing BaseSolidHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StylePillow BlockHousing Width (in)1.88Inner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)1.862Insert5207Length5Length Through Bore (in)1.688LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)4650Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)3.75Overall Length (in)4.41Overall Width (in)1.88Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-17Static Load Rating (lb)3493Thread Depth (in)0.75Thread Size1/2-13Width2
| 13.5 mm Series | 710000 Shaft Size:2.559 in |
| 7 mm Overall width with side lip | 0.531 in |
| 82 mm Outer Diameter | 3.236 in |
| 82.2 mm Overall width | 0.276 in |
| 95 mm Housing bore | 3.228 in |
| Flanged outside diameter | 3.74 in |
| Flanged Outside Diameter | 3.74 in |
| Housing Bore | 3.228 in |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 3.236 in |
| Overall Width | 0.276 in |
| Overall Width with Side Lip | 0.531 in |
| Series | 710000 |
| Shaft Size | 2.559 in |