ApplicationAir handlingBall bearing series207 seriesBearing typeBall, ballBore1 3/16 inDutyMedium dutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)FinishPowder coatedGreasableYesHigh tempNoHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 3/16 inInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingConcentric collarLubrication typeGreaseMaterialSteelMax RPM5500 rpmMax Speed5500 rpmRelubricationYesRolling elementMedium duty ballSealSingle lipSeal optionSingle-lip seal with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentClamp collarShaft diameter1.1875 inStandoff housingNoStatic load capacity3461 lbf, 15395.295 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTypePillow block 2-Bolt
| Application | Air handling |
| Ball bearing series | 207 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bore | 1 3/16 in |
| Duty | Medium duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Finish | Powder coated |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 3/16 in |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Concentric collar |
| Lubrication type | Grease |
| Material | Steel |
| Max RPM | 5500 rpm |
| Max Speed | 5500 rpm |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Medium duty ball |
| Seal | Single lip |
| Seal option | Single-lip seal with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Clamp collar |
| Shaft diameter | 1.1875 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 3461 lbf, 15395.295 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | Pillow block 2-Bolt |