ApplicationGeneral PurposeBall bearing series218 SeriesBearing typeBall, ballBolt circle8.6300 in, 219.202 mmBolt Diameter0.7500 inBore3 1/2 inBore length2.5600 in, 65.024 mmDutyMedium dutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempYesHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typePiloted flangeInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreasePilot depth1.1300 in, 28.702 mmPilot diameter7.3750 in, 187.325 mmRelubricationYesSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter3.5000 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureYesSuitable for washdownNoType4-bolt piloted flange
| Application | General Purpose |
| Ball bearing series | 218 Series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt circle | 8.6300 in, 219.202 mm |
| Bolt Diameter | 0.7500 in |
| Bore | 3 1/2 in |
| Bore length | 2.5600 in, 65.024 mm |
| Duty | Medium duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | Yes |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Piloted flange |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Pilot depth | 1.1300 in, 28.702 mm |
| Pilot diameter | 7.3750 in, 187.325 mm |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 3.5000 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | Yes |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 4-bolt piloted flange |