ApplicationAir handlingBall bearing series205 seriesBase to center height1.4400 in, 36.576 mmBearing typeBall, ballBolt Diameter0.3750 inBolt to bolt max4.5000 in, 114.3 mmBolt to bolt min3.6900 in, 93.726 mmBore1 inBore length1.3400 in, 34.036 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableNoHigh tempNoHousingCast ironHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 1/5Insert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMax Speed4500 rpmRelubricationNoSeal optionSingle-lip seal with flingersSeal typeSingle-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter1.0000 inStandoff housingNoStatic load capacity1769 lbf, 7868.904 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeLD-10, TS-100TypePillow block 2-Bolt
| Application | Air handling |
| Ball bearing series | 205 series |
| Base to center height | 1.4400 in, 36.576 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.3750 in |
| Bolt to bolt max | 4.5000 in, 114.3 mm |
| Bolt to bolt min | 3.6900 in, 93.726 mm |
| Bore | 1 in |
| Bore length | 1.3400 in, 34.036 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | No |
| High temp | No |
| Housing | Cast iron |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 1/5 |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 4500 rpm |
| Relubrication | No |
| Seal option | Single-lip seal with flingers |
| Seal type | Single-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 1.0000 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 1769 lbf, 7868.904 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | LD-10, TS-100 |
| Type | Pillow block 2-Bolt |