Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Active inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capNoBase Length (in)12Base to centerline height (in)3.5Base Width (in)7Bearing coating materialBlack oxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBolt Spacing Max (in)9.88Bolt Spacing Min (in)9.13Bolt Spacing Width Direction (in)4.5Bore ShapeStraightBore size (in)2.1875 inCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerDistance between bolt holes (in)Not applicableDuty/SeriesStandard DutyFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)1.25Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHousing BaseSemi-SolidHousing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing height (in)6 25/64 inHousing materialCast ironHousing stylePillow blockHousing typePillow Block, Four Bolt, FanInner Ring Outside Diameter (in)2.749InsertCLB235XNL (QTY 2)Length Through Bore (in)14Locking collar outside diameter (in)3 29/32 inLocking device kitCL2355SLocking TypeConcentricLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax distance between bolt holes (in)N lip sealMax distance between bolt holes (mm)3 1/2Maximum Speed (RPM)4360 rpmMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt hole slot length (in)1 1/8 inMounting bolt size (in)5/8 inMounting pad height (in)1 1/4 inMounting pad length (in)12 inMounting pad width (in)7 inOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)6.39Overall Length (in)12Overall width (in)14Primary sealBuna SGL lip with flingerRadial Dynamic Load Capacity (lb)9800 lbRadial Static Load Capacity (lb)6570 lbRetainer typeNylonRolling elementBall BearingSeal typeSingle lip contact sealSetscrew torque (in-lbs)313-348 in/lbsSize code211Vibration frequency fundamental train0.0068 cpsVibration frequency inner ring defect0.0987 cpsVibration frequency outer ring defect0.0680 cpsVibrat
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Active in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | No |
| Base Length (in) | 12 |
| Base to centerline height (in) | 3.5 |
| Base Width (in) | 7 |
| Bearing coating material | Black oxide |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bolt Spacing Max (in) | 9.88 |
| Bolt Spacing Min (in) | 9.13 |
| Bolt Spacing Width Direction (in) | 4.5 |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 2.1875 in |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance between bolt holes (in) | Not applicable |
| Duty/Series | Standard Duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 1.25 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Housing Base | Semi-Solid |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing height (in) | 6 25/64 in |
| Housing material | Cast iron |
| Housing style | Pillow block |
| Housing type | Pillow Block, Four Bolt, Fan |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.749 |
| Insert | CLB235XNL (QTY 2) |
| Length Through Bore (in) | 14 |
| Locking collar outside diameter (in) | 3 29/32 in |
| Locking device kit | CL2355S |
| Locking Type | Concentric |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max distance between bolt holes (in) | N lip seal |
| Max distance between bolt holes (mm) | 3 1/2 |
| Maximum Speed (RPM) | 4360 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt hole slot length (in) | 1 1/8 in |
| Mounting bolt size (in) | 5/8 in |
| Mounting pad height (in) | 1 1/4 in |
| Mounting pad length (in) | 12 in |
| Mounting pad width (in) | 7 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Overall Height (in) | 6.39 |
| Overall Length (in) | 12 |
| Overall width (in) | 14 |
| Primary seal | Buna SGL lip with flinger |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 9800 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 6570 lb |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Single lip contact seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 313-348 in/lbs |
| Size code | 211 |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0068 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0987 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0680 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0437 cps |