Ability to RelubricateYesBearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeMedium DutyBolt Size (in)9/16Bolt Size (mm)M14Bolt Spacing (in)4.125Bore Diameter (mm)40Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerDynamic Load Rating (lb)7901End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.56Grease Fitting Thread Size1/4-28Height2.19HousingFlange, Four BoltHousing Backside Inner Diameter3.88Housing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StyleFlange BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.307Insert5308Length5.94Length Through Bore (in)1.934LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)3800Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)2.047Overall Length (in)5.38Overall Width (in)5.38Pilot ConfigurationNo PilotRadial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-111Static Load Rating (lb)5139Width6.06
| 68.199 mm Outer Diameter | 2.696 in |
| 68.478 mm Overall width | 0.276 in |
| 7.01 mm Series | 710100 Shaft Size:2.087 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Housing bore | 2.685 in |
| Housing Bore | 2.685 in 68.199 mm |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 2.696 in 68.478 mm |
| Overall Width | 0.276 in 7.01 mm |
| Seal Type | 32 |
| Series | 710100 |
| Shaft Size | 2.087 in 53.01 mm |