ApplicationGeneral PurposeBall bearing series205 seriesBearing typeBall, ballBolt Diameter0.4375 inBore25mmBore length1.3400 in, 34.036 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)FinishPowder coatedGreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-Bolt Flange with PilotI.D.25 mmInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMax RPM7500 rpmMax Speed4500 rpmPilot depth0.1400 in, 3.556 mmPilot diameter2.3620 in, 59.995 mmRelubricationYesRolling elementStandard duty ballSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaftNitrile rubberShaft attachmentSetscrewShaft diameter25.0000 mmStandoff housingNoStatic load capacity1769 lbf, 7868.904 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoType2-Bolt Piloted Flange
| Application | General Purpose |
| Ball bearing series | 205 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.4375 in |
| Bore | 25mm |
| Bore length | 1.3400 in, 34.036 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Finish | Powder coated |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-Bolt Flange with Pilot |
| I.D. | 25 mm |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Max RPM | 7500 rpm |
| Max Speed | 4500 rpm |
| Pilot depth | 0.1400 in, 3.556 mm |
| Pilot diameter | 2.3620 in, 59.995 mm |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft | Nitrile rubber |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 25.0000 mm |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 1769 lbf, 7868.904 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 2-Bolt Piloted Flange |