Available seal typeE3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth sealBearing TypeStandard duty ball brgBore length (in)2 1/64 inBore size (in)1.4375C dynamic load rating5810 lbCo static load rating3440 lbHeight2.00Inner ring hub diameter (in)1.847 inInner ring width1.484 inLength3.00Locking collar outside diameter (in)2 3/16 inLocking collar width (in)11/16 inLocking device kitW2235SLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax Speed6850 rpmMax temperature (°F (°C))225 (107) F (C)Maximum Temperature (C)107Mounted clearanceC3 standardOuter ring fillet radius0.039 inOuter Ring Width (in)0.6693 inOutside diameter (in)2.8346 inPrimary sealBUNA single lip contact sealRetainer typeNylonService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)290-325 in/lbsShaft diameter (in)1 7/16 inShaft lockingEccentric locking collarShort Hub Length (in)0.7422 inSize code207Type of sealN lip sealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0067 cpsVibration frequency inner ring defect0.0905 cpsVibration frequency outer ring defect0.0595 cpsVibration frequency roller spin0.0383 cpsVolume0.078Volume unitGLLWidth3.00
| Available seal type | E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth seal |
| Bearing Type | Standard duty ball brg |
| Bore length (in) | 2 1/64 in |
| Bore size (in) | 1.4375 |
| C dynamic load rating | 5810 lb |
| Co static load rating | 3440 lb |
| Height | 2.00 |
| Inner ring hub diameter (in) | 1.847 in |
| Inner ring width | 1.484 in |
| Length | 3.00 |
| Locking collar outside diameter (in) | 2 3/16 in |
| Locking collar width (in) | 11/16 in |
| Locking device kit | W2235S |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max Speed | 6850 rpm |
| Max temperature (°F (°C)) | 225 (107) F (C) |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Outer ring fillet radius | 0.039 in |
| Outer Ring Width (in) | 0.6693 in |
| Outside diameter (in) | 2.8346 in |
| Primary seal | BUNA single lip contact seal |
| Retainer type | Nylon |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 290-325 in/lbs |
| Shaft diameter (in) | 1 7/16 in |
| Shaft locking | Eccentric locking collar |
| Short Hub Length (in) | 0.7422 in |
| Size code | 207 |
| Type of seal | N lip seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0067 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0905 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0595 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0383 cps |
| Volume | 0.078 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 3.00 |