ApplicationWashdownBase to center height1.4400 in, 36.576 mmBearing typeBall, ballBolt to bolt max2.0000 in, 50.8 mmBolt to bolt min2.0000 in, 50.8 mmBore1 inBore length1.4600 in, 37.084 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialPolymerHousing optionPolymerHousing typeTapped-base pillow blockInsert materialPlated steelInsert optionCorrosion ResistantInsert typeBall BearingLockingGrip tightLubrication typeGreaseRelubricationYesRolling elementStandard duty ballSeal optionQuadGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentPush-pull adapterStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownYesTypeTap based
| Application | Washdown |
| Base to center height | 1.4400 in, 36.576 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt to bolt max | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Bolt to bolt min | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Bore | 1 in |
| Bore length | 1.4600 in, 37.084 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Polymer |
| Housing option | Polymer |
| Housing type | Tapped-base pillow block |
| Insert material | Plated steel |
| Insert option | Corrosion Resistant |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Grip tight |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Push-pull adapter |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | Yes |
| Type | Tap based |