Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Active inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capNoBearing Insert Material52100 Bearing SteelBore ShapeStraightBore size (in)2.4375 inCage MaterialSteelCage TypeBall Riding RetainerDistance between bolt holes (in)5 5/8Distance from housing cast face to inner ring long hub face (in)21/32 inDistance from mounting surface to outer most bearing face (in)2 3/32 inDuty/SeriesIntermediate dutyFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.69Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight7.00Housing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing materialCast ironHousing Overall Circle Diameter (in)9 9/32 inHousing styleFlange blockHousing typeFlange, Four BoltInner Ring Outside Diameter (in)3.012InsertSG239E1LPALength7.00Length Through Bore (in)1.895Locking TypeSet screwLubrication typeALMASOL 1250 HI-TEMPMax distance between bolt holes (in)E Lip Seal;E1 Viton Seal;FF Free Running;HFF Free Running;MHFF Free RunningMaximum Speed (RPM)3000 rpmMaximum Temperature (C)204 CMaximum Temperature (F)400 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC5 increasedMounting bolt size (in)5/8 inMounting Housing Width (in)11/16 inMounting pad width (in)6 7/8 inOuter Ring Land ProfileStandardPilot ConfigurationNo PilotPrimary sealViton single lip contact sealRadial Dynamic Load Capacity (lb)11840 lbRadial Static Load Capacity (lb)8080 lbRetainer typeSteelRolling elementBall BearingSeal typeHigh Temperature Contact SealSetscrew torque (in-lbs)290-325 in/lbsSize code212Unit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0068 cpsVibration frequency inner ring defect0.0988 cpsVibration frequency outer ring defect0.0678 cpsVibration frequency roller spin0.0430 cpsVolume0.583Volume unitGLLWidth2.75
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Active in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | No |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 2.4375 in |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance between bolt holes (in) | 5 5/8 |
| Distance from housing cast face to inner ring long hub face (in) | 21/32 in |
| Distance from mounting surface to outer most bearing face (in) | 2 3/32 in |
| Duty/Series | Intermediate duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 0.69 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Height | 7.00 |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing material | Cast iron |
| Housing Overall Circle Diameter (in) | 9 9/32 in |
| Housing style | Flange block |
| Housing type | Flange, Four Bolt |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 3.012 |
| Insert | SG239E1LPA |
| Length | 7.00 |
| Length Through Bore (in) | 1.895 |
| Locking Type | Set screw |
| Lubrication type | ALMASOL 1250 HI-TEMP |
| Max distance between bolt holes (in) | E Lip Seal;E1 Viton Seal;FF Free Running;HFF Free Running;MHFF Free Running |
| Maximum Speed (RPM) | 3000 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 204 C |
| Maximum Temperature (F) | 400 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C5 increased |
| Mounting bolt size (in) | 5/8 in |
| Mounting Housing Width (in) | 11/16 in |
| Mounting pad width (in) | 6 7/8 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Primary seal | Viton single lip contact seal |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 11840 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 8080 lb |
| Retainer type | Steel |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | High Temperature Contact Seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 290-325 in/lbs |
| Size code | 212 |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0068 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0988 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0678 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0430 cps |
| Volume | 0.583 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 2.75 |