Ability to RelubricateYesBase to Center Height (in)3.25Base Width (in)1.88Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard DutyBore Diameter (in)1.9375Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerCenterline to Outermost Bearing Face (in)1.25Dynamic Load Rating (lb)7889End CapNoFixed vs. ExpansionFixedGrease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight5.5HousingHanger UnitHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StyleHanger BlockHousing Width (in)1.31Inner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.469Insert2-115DLength5.5Length Through Bore (in)2.5LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)5000Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)5.44Overall Length (in)4.38Overall Width (in)2.03Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealSeriesSEHBDShaft Locking TypeDouble Set ScrewSize Code2-115Static Load Rating (lb)5216Thread Depth (in)0.81Thread Size1-11 1/2Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.098Vibration Frequency Outer Ring Defect0.068Vibration Frequency Roller Spin0.045Width2.13
| 71.374 mm Outer Diameter | 2.814 in |
| 71.476 mm Overall width | 0.315 in |
| 8.001 mm Series | 712000 Shaft Size:1-3/4 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Housing bore | 2.81 in |
| Housing Bore | 2.81 in 71.374 mm |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 2.814 in 71.476 mm |
| Overall Width | 0.315 in 8.001 mm |
| Seal Type | 47 |
| Series | 712000 |
| Shaft Size | 1-3/4 in 44.45 mm |