Ability to RelubricateYesBase Length (in)8.75Base to Center Height (in)2.31Base Width (in)2.63Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeMedium DutyBolt Size (in)5/8Bolt Spacing Max (in)6.75Bolt Spacing Min (in)5.5Bore Diameter (in)1.5Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerCenterline to Outermost Bearing Face (in)1.31Dynamic Load Rating (lb)7901End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.81Grease Fitting Thread Size1/4-28Height3HousingPillow Block, Two BoltHousing BaseSolidHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StylePillow BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.297Insert3-18T XLOLength9.25Length Through Bore (in)2Locking Collar Outside Diameter (in)2.81LubricantOil Coated Only - No Factory Grease FillMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)1500Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)4.56Overall Length (in)8.75Overall Width (in)2.63Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealLow Drag SealSetscrew Torque (in-lbs)240Shaft Locking TypeConcentricSize Code2-111Static Load Rating (lb)5139Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.099Vibration Frequency Outer Ring Defect0.067Vibration Frequency Roller Spin0.042Width5.12
| 17.424 mm Outer Diameter | 0.69 in |
| 17.526 mm Overall width | 0.313 in |
| 7.95 mm Series | 712000 Shaft Size:0.313 in |
| Housing bore | 0.686 in |
| Housing Bore | 0.686 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 0.69 in |
| Overall Width | 0.313 in |
| Series | 712000 |
| Shaft Size | 0.313 in |