ApplicationGeneral PurposeBearing typeBall, ballBore2 1/4 inBore length2.1200 in, 53.848 mmDutyMedium dutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt flangeInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingGrip tightLubrication typeGreaseRelubricationYesRolling elementMedium duty ballSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentPush-pull adapterShaft diameter2.2500 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoType2-bolt flange
| Application | General Purpose |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bore | 2 1/4 in |
| Bore length | 2.1200 in, 53.848 mm |
| Duty | Medium duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt flange |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Grip tight |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Medium duty ball |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Push-pull adapter |
| Shaft diameter | 2.2500 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | 2-bolt flange |