Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Active inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capNoBase Length (in)17.31Base to centerline height (in)5.6875Base Width (in)5Bearing Insert Material52100 Bearing SteelBore ShapeStraightBore size (in)3.4375 inCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerDistance between bolt holes (in)14 1/2Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in)3 9/32Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)2 27/64 inDuty/SeriesHeavy dutyFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)2.56Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight18.50Housing BaseSemi-SolidHousing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing height (in)11 1/16 inHousing materialCast ironHousing stylePillow blockHousing typePillow Block, Two BoltInner Ring Outside Diameter (in)5.339InsertUG3K55LLength11.88Length Through Bore (in)3.97Locking collar outside diameter (in)5 3/16 inLocking device kitH2320055Locking TypeTapered adapterLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax distance between bolt holes (mm)5 11/16Maximum Speed (RPM)2750 RPMMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt hole slot length (in)1 1/2 inMounting bolt size (in)1 inMounting pad height (in)2 9/16 inMounting pad length (in)17 5/16 inMounting pad width (in)5 inOuter Ring Land ProfileStandardPrimary sealClearance seal with flingersRadial Dynamic Load Capacity (lb)45000 lbRadial Static Load Capacity (lb)31600 lbRetainer typeNylonRolling elementBall BearingSeal typeLabryinth SealSetscrew torque (in-lbs)N/A in/lbsShaft locking collar kit/adapter assemblyH2320055Size code363Total Expansion Capability (in)11/32 inUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0817 cpsVibration frequency outer ring defect0.051
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Active in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | No |
| Base Length (in) | 17.31 |
| Base to centerline height (in) | 5.6875 |
| Base Width (in) | 5 |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 3.4375 in |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance between bolt holes (in) | 14 1/2 |
| Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in) | 3 9/32 |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 2 27/64 in |
| Duty/Series | Heavy duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 2.56 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Height | 18.50 |
| Housing Base | Semi-Solid |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing height (in) | 11 1/16 in |
| Housing material | Cast iron |
| Housing style | Pillow block |
| Housing type | Pillow Block, Two Bolt |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 5.339 |
| Insert | UG3K55L |
| Length | 11.88 |
| Length Through Bore (in) | 3.97 |
| Locking collar outside diameter (in) | 5 3/16 in |
| Locking device kit | H2320055 |
| Locking Type | Tapered adapter |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max distance between bolt holes (mm) | 5 11/16 |
| Maximum Speed (RPM) | 2750 RPM |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt hole slot length (in) | 1 1/2 in |
| Mounting bolt size (in) | 1 in |
| Mounting pad height (in) | 2 9/16 in |
| Mounting pad length (in) | 17 5/16 in |
| Mounting pad width (in) | 5 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Primary seal | Clearance seal with flingers |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 45000 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 31600 lb |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Labryinth Seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | N/A in/lbs |
| Shaft locking collar kit/adapter assembly | H2320055 |
| Size code | 363 |
| Total Expansion Capability (in) | 11/32 in |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0817 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0516 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0340 cps |
| Volume | 0.261 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 7.25 |