Ability to RelubricateYesAvailable end capNoAvailable seal typeE3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth sealBase Length (in)8.88Base to centerline height (in)2 1/2 inBase Width (in)2.31Bearing housingPillow block 2 bolt BBBearing housing materialCast ironBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard duty ball brgBolt hole spacing (width) (in)6.94Bore length (in)2 1/4 inBore ShapeStraightC dynamic load rating9800 lbCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerCo static load rating6570 lbDistance between bolt holes (in)6 15/16 inDistance from Bearing Centerline to Cap Face (in)2 1/64 inDistance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)1 13/32 inFixed expansionFixedGrease fitting size1/8 NPTHeight5.50Housing BaseSemi-SolidHousing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing height (in)5 inInner Ring Outside Diameter (in)2.749InsertUG232NLLength9.50LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax Speed4360 rpmMax temperature (°F (°C))225 (107) F (C)Maximum Temperature (C)107Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt hole slot length (in)1 3/16 inMounting bolt size (in)5/8 inMounting pad height (in)1 inMounting pad length (in)8 7/8 inMounting pad width (in)2 5/16 inOuter Ring Land ProfileStandardPrimary sealBUNA single lip contact sealRetainer typeNylonRolling elementBall BearingService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)290-325 in/lbsShaft diameter (in)2 inShaft lockingSetscrew lockingSize code211Special lube fitting90 DEG LUBE FITTINGSpecial lube percent40% GREASE FILLType of sealSingle lip contact sealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0068 cpsVibration frequency inner ring defect0.0987 cpsVibration frequency outer ring defect0.0680 cpsVibration frequency roller spin0.0437 cpsVolume0.707Volume unitGLLWidth3.13
| Ability to Relubricate | Yes |
| Available end cap | No |
| Available seal type | E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth seal |
| Base Length (in) | 8.88 |
| Base to centerline height (in) | 2 1/2 in |
| Base Width (in) | 2.31 |
| Bearing housing | Pillow block 2 bolt BB |
| Bearing housing material | Cast iron |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bearing Type | Standard duty ball brg |
| Bolt hole spacing (width) (in) | 6.94 |
| Bore length (in) | 2 1/4 in |
| Bore Shape | Straight |
| C dynamic load rating | 9800 lb |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Co static load rating | 6570 lb |
| Distance between bolt holes (in) | 6 15/16 in |
| Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in) | 2 1/64 in |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 1 13/32 in |
| Fixed expansion | Fixed |
| Grease fitting size | 1/8 NPT |
| Height | 5.50 |
| Housing Base | Semi-Solid |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing height (in) | 5 in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.749 |
| Insert | UG232NL |
| Length | 9.50 |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max Speed | 4360 rpm |
| Max temperature (°F (°C)) | 225 (107) F (C) |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt hole slot length (in) | 1 3/16 in |
| Mounting bolt size (in) | 5/8 in |
| Mounting pad height (in) | 1 in |
| Mounting pad length (in) | 8 7/8 in |
| Mounting pad width (in) | 2 5/16 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Primary seal | BUNA single lip contact seal |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 290-325 in/lbs |
| Shaft diameter (in) | 2 in |
| Shaft locking | Setscrew locking |
| Size code | 211 |
| Special lube fitting | 90 DEG LUBE FITTING |
| Special lube percent | 40% GREASE FILL |
| Type of seal | Single lip contact seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0068 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0987 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0680 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0437 cps |
| Volume | 0.707 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 3.13 |