Dynamic Load Capacity14200 NEnclosureShieldedHead TypeScrewdriver SlotMaterialHigh Carbon SteelRetainerCagedRoller Dia1 1/4Roller Surface ProfileCrowned Outer RingRoller Width3/4 inSeriesCR Inch SeriesStatic Load Capacity16000 NStud Dia1/2Temperature Rating-20 to 120 deg CThread1/2-20 UNFThread Length5/8 inTypeCaged Standard
| Amperage | 20 A |
| Color | Red, Rouge |
| Connectivity | Back and Side Wired |
| Current / amperage rating | 20 A |
| Current rating | 20 A |
| Environmental conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Material | Thermoplastic |
| Material - mounting hardware | Screw Mounting |
| Nema Rating | 5-20R |
| Number of poles | 2-Pole |
| Number of wires | 3-Wire Grounding |
| Phase | Single phase |
| Voltage | 125 VAC |
| Wattage | 2500 |
| Wire size | #14 AWG to #12 AWG |