Ability to RelubricateYesBase to Center Height (in)3.38Bearing Centerline to Bolt Hole Center (in)1.813Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard DutyBolt Size (in)3/8Bolt Spacing (in)1.625Bolt Spacing Height Direction (in)1.125Bore Diameter (mm)25Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerDynamic Load Rating (lb)2801End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.38Grease Fitting Thread Size1/4-28Height5.25HousingFlange, Bracket, Three BoltHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StyleFlange BlockHousing Width (in)2.75Inner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)1.375Insert5205Length1.69Length Through Bore (in)1.375LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)6350Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)1.5Overall Length (in)4.75Overall Width (in)2.75Pilot ConfigurationNo PilotRadial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-015Static Load Rating (lb)1651Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.099Vibration Frequency Outer Ring Defect0.068Vibration Frequency Roller Spin0.044Width3.19
| 11 mm Overall width with side lip | 0.669 in |
| 17 mm Series | 710100 Shaft Size:1.299 in |
| 59 mm Outer Diameter | 2.331 in |
| 59.2 mm Overall width | 0.433 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Housing bore | 2.323 in |
| Housing Bore | 2.323 in 59 mm |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Polyacrylate |
| Outer Diameter | 2.331 in 59.2 mm |
| Overall Width | 0.433 in 11 mm |
| Overall Width with Side Lip | 0.669 in 17 mm |
| Seal Type | 40 |
| Series | 710100 |
| Shaft Size | 1.299 in 33 mm |