Ability to RelubricateYesBase Length (in)9.5Base to Center Height (in)2.5Base Width (in)2.88Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeMedium DutyBolt Size (in)5/8Bolt Spacing Max (in)7.56Bolt Spacing Min (in)5.94Bore Diameter (mm)50Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerCenterline to Outermost Bearing Face (in)1.313Dynamic Load Rating (lb)9752End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.88Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight3.19HousingPillow Block, Two BoltHousing BaseSolidHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StylePillow BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.719Insert5310Length9.68Length Through Bore (in)2.188LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)3250Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)5.09Overall Length (in)9.5Overall Width (in)2.88Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-23Static Load Rating (lb)6601Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.099Vibration Frequency Outer Ring Defect0.068Vibration Frequency Roller Spin0.044Width5.69
| 26 mm Outer Diameter | 1.028 in |
| 26.1 mm Overall width | 0.157 in |
| 4 mm Series | 710200 Shaft Size:0.709 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Housing bore | 1.024 in |
| Housing Bore | 1.024 in 26 mm |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 1.028 in 26.1 mm |
| Overall Width | 0.157 in 4 mm |
| Seal Type | 98 |
| Series | 710200 |
| Shaft Size | 0.709 in 18 mm |