Ability to RelubricateYesAdjusting Screw Clearance Hole Diameter (in)1.13Adjusting Screw Square Nut Seat Height (in)1.94Base to Center Height (in)3.57Bearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard DutyBore Diameter (mm)50Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerCarriage Bolt Size (in)3/4Centerline to Outermost Bearing Face (in)1.281Dynamic Load Rating (lb)7889End CapNoFixed vs. ExpansionFixedGrease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight7.81HousingTake-Up Block, Wide SlotHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StyleTake-Up BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.469Insert5210CLength5.19Length Through Bore (in)2.027LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)3550Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)4.63Overall Length (in)5.88Overall Width (in)2.19Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealSingle Lip Contact SealSeriesSTShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-115Slot Length (in)3.38Slot Spacing (in)4Slot Width (in)0.688Static Load Rating (lb)5216Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.098Vibration Frequency Outer Ring Defect0.068Vibration Frequency Roller Spin0.045Width2.13
| 14 mm Series | 710400 Shaft Size:4.882 in |
| 146 mm Outer Diameter | 5.752 in |
| 146.1 mm Overall width | 0.551 in |
| Housing bore | 5.748 in |
| Housing Bore | 5.748 in |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 5.752 in |
| Overall Width | 0.551 in |
| Series | 710400 |
| Shaft Size | 4.882 in |