Ability to RelubricateYesAvailable end capY2166NAvailable seal typeE3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth sealBase Length (in)5.38Base to centerline height (in)1 7/16 inBase Width (in)1.33Bearing housingPillow block 2 bolt BBBearing housing materialCast ironBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard duty ball brgBore diameter (in)0.9375Bore length (in)1 23/64 inBore ShapeStraightC dynamic load rating3150 lbCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerCo static load rating1760 lbDistance between bolt holes (in)4 inDistance from Bearing Centerline to Cap Face (in)1 3/8 inDistance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)51/64 inFixed expansionFixedFoot Height (in)0.56Grease fitting size1/8 NPTHeight1.81Housing BaseSemi-SolidHousing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing height (in)2 7/8 inInner Ring Outside Diameter (in)1.313InsertUG215NLLength5.63LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax Speed9600 rpmMax temperature (°F (°C))225 (107) F (C)Maximum Temperature (C)107Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt hole slot length (in)3/4 inMounting bolt size (in)3/8 inMounting pad height (in)9/16 inMounting pad length (in)5 3/8 inMounting pad width (in)1 21/64 inOuter Ring Land ProfileStandardPrimary sealBUNA single lip contact sealRetainer typeNylonRolling elementBall BearingService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)87-92 in/lbsShaft diameter (in)15/16 inShaft lockingSetscrew lockingSize code205Type of sealSingle lip contact sealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0067 cpsVibration frequency inner ring defect0.0905 cpsVibration frequency outer ring defect0.0595 cpsVibration frequency roller spin0.0387 cpsVolume0.533Volume unitCDMWidth3.19
| Ability to Relubricate | Yes |
| Available end cap | Y2166N |
| Available seal type | E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth seal |
| Base Length (in) | 5.38 |
| Base to centerline height (in) | 1 7/16 in |
| Base Width (in) | 1.33 |
| Bearing housing | Pillow block 2 bolt BB |
| Bearing housing material | Cast iron |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bearing Type | Standard duty ball brg |
| Bore diameter (in) | 0.9375 |
| Bore length (in) | 1 23/64 in |
| Bore Shape | Straight |
| C dynamic load rating | 3150 lb |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Co static load rating | 1760 lb |
| Distance between bolt holes (in) | 4 in |
| Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in) | 1 3/8 in |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 51/64 in |
| Fixed expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 0.56 |
| Grease fitting size | 1/8 NPT |
| Height | 1.81 |
| Housing Base | Semi-Solid |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing height (in) | 2 7/8 in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 1.313 |
| Insert | UG215NL |
| Length | 5.63 |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max Speed | 9600 rpm |
| Max temperature (°F (°C)) | 225 (107) F (C) |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt hole slot length (in) | 3/4 in |
| Mounting bolt size (in) | 3/8 in |
| Mounting pad height (in) | 9/16 in |
| Mounting pad length (in) | 5 3/8 in |
| Mounting pad width (in) | 1 21/64 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Primary seal | BUNA single lip contact seal |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 87-92 in/lbs |
| Shaft diameter (in) | 15/16 in |
| Shaft locking | Setscrew locking |
| Size code | 205 |
| Type of seal | Single lip contact seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0067 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0905 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0595 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0387 cps |
| Volume | 0.533 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 3.19 |