ApplicationWashdownBall bearing series206 seriesBase to center height1.6900 in, 42.926 mmBearing typeBall, ballBolt Diameter0.5000 inBolt to bolt max4.8800 in, 123.952 mmBolt to bolt min4.6000 in, 116.84 mmBore1 1/4 inBore length1.5200 in, 38.608 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousingPolymerHousing constructionSolidHousing materialPolymerHousing optionPolymerHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 1/4Insert materialStainless steelInsert optionStainless steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseRelubricationYesRolling elementStandard duty ballSeal optionQuadGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter1.2500 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownYesTypePillow block 2-Bolt
| Application | Washdown |
| Ball bearing series | 206 series |
| Base to center height | 1.6900 in, 42.926 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.5000 in |
| Bolt to bolt max | 4.8800 in, 123.952 mm |
| Bolt to bolt min | 4.6000 in, 116.84 mm |
| Bore | 1 1/4 in |
| Bore length | 1.5200 in, 38.608 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing | Polymer |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Polymer |
| Housing option | Polymer |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 1/4 |
| Insert material | Stainless steel |
| Insert option | Stainless steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 1.2500 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | Yes |
| Type | Pillow block 2-Bolt |