Ability to RelubricateYesAuxiliary seals1 CLOSED CAP STEELAvailable end capU3476CAvailable seal typeN double lip seal;H labyrinth sealBase Length (in)15.13Base to centerline height (in)4 1/4 inBase Width (in)4Bearing housingPillow block 2 bolt 300 seriesBearing housing materialCast ironBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeHeavy duty ball brgBore diameter (in)2.9375Bore length (in)4 3/32 inBore ShapeStraightC dynamic load rating26140 lbCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerCo static load rating17300 lbDistance between bolt holes (in)12 inDistance from Bearing Centerline to Cap Face (in)2 3/4 inDistance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)2 3/8 inFixed expansionFixedFoot Height (in)1.75Grease fitting size1/8 NPTHeight15.75Housing BaseSemi-SolidHousing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing height (in)8 3/8 inInner Ring Outside Diameter (in)3.99InsertUG347LLength9.13Locking collar outside diameter (in)4 15/16 inLocking device kitU3475SLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax Speed3700 rpmMax temperature (°F (°C))225 (107) F (C)Maximum Temperature (C)107Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt hole slot length (in)1 5/8 inMounting bolt size (in)7/8 inMounting pad height (in)1 3/4 inMounting pad length (in)15 1/8 inMounting pad width (in)4 inOuter Ring Land ProfileStandardPrimary sealClearance seal with flingersRetainer typeNylonRolling elementBall BearingService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)620-680 in/lbsShaft diameter (in)2 15/16 inShaft lockingSingle set collarSize code347Total expansion capability7/32 inType of sealClearance sealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0820 cpsVibration frequency outer ring defect0.0513 cpsVibration frequency r
| Ability to Relubricate | Yes |
| Auxiliary seals | 1 CLOSED CAP STEEL |
| Available end cap | U3476C |
| Available seal type | N double lip seal;H labyrinth seal |
| Base Length (in) | 15.13 |
| Base to centerline height (in) | 4 1/4 in |
| Base Width (in) | 4 |
| Bearing housing | Pillow block 2 bolt 300 series |
| Bearing housing material | Cast iron |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bearing Type | Heavy duty ball brg |
| Bore diameter (in) | 2.9375 |
| Bore length (in) | 4 3/32 in |
| Bore Shape | Straight |
| C dynamic load rating | 26140 lb |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Co static load rating | 17300 lb |
| Distance between bolt holes (in) | 12 in |
| Distance from Bearing Centerline to Cap Face (in) | 2 3/4 in |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 2 3/8 in |
| Fixed expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 1.75 |
| Grease fitting size | 1/8 NPT |
| Height | 15.75 |
| Housing Base | Semi-Solid |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing height (in) | 8 3/8 in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 3.99 |
| Insert | UG347L |
| Length | 9.13 |
| Locking collar outside diameter (in) | 4 15/16 in |
| Locking device kit | U3475S |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max Speed | 3700 rpm |
| Max temperature (°F (°C)) | 225 (107) F (C) |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt hole slot length (in) | 1 5/8 in |
| Mounting bolt size (in) | 7/8 in |
| Mounting pad height (in) | 1 3/4 in |
| Mounting pad length (in) | 15 1/8 in |
| Mounting pad width (in) | 4 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Primary seal | Clearance seal with flingers |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 620-680 in/lbs |
| Shaft diameter (in) | 2 15/16 in |
| Shaft locking | Single set collar |
| Size code | 347 |
| Total expansion capability | 7/32 in |
| Type of seal | Clearance seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0820 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0513 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0343 cps |
| Volume | 3.266 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 5.25 |