Bore Diameter35 mmCage MaterialMachined Copper AlloyClosure TypeOpenContact Angle40 DegreeDynamic Load Capacity70.2 kNMaximum RPM5700 rpm Grease/7900 rpm OilNumber of Rows1O.D.100 mmSeries74BStatic Load Capacity34.3 kNTypeType G Caged HeavyWidth25 mm
| Bore Diameter | 35 mm |
| Cage Material | Machined Copper Alloy |
| Closure Type | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Dynamic Load Capacity | 70.2 kN |
| Maximum RPM | 5700 rpm Grease/7900 rpm Oil |
| Number of Rows | 1 |
| O.D. | 100 mm |
| Series | 74B |
| Static Load Capacity | 34.3 kN |
| Type | Type G Caged Heavy |
| Width | 25 mm |